Written by in Newsy, SoftwarePaździernik 31st, 2013

Android-KitKat-4.4

Całkiem niedawno media społecznościowe obiegła nowina, że niektórzy z popularniejszych polskich blogerów otrzymali specjalną przesyłkę, w której był czekoladowy Android, jednoznacznie kojarzący się z logiem najchętniej używanego na świecie systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych. Rzecz jasna, była to całkiem udana akcja promująca nową wersję systemu od Google. Tymczasem wiemy na ten temat już nieco więcej.

Jeśli spodziewaliście się, że Android 4.4 KitKat wprowadzi rewolucję w modelach flagowych największych światowych koncernów, to niestety czeka was małe rozczarowanie – okazuje się, że będzie on raczej przeznaczony do tańszych urządzeń, co ma z kolei sprawić, by były one chętniej wybierane przez konsumentów; KitKat ma być też wersją systemu na urządzenia typu SmartWatch.

Jak twierdzi Amir Efrati, były dziennikarz The Wall Street Journal, który podobno znalazł się w posiadaniu listy zmian i możliwości, którymi charakteryzować się będzie nowa wersja systemu, twierdzi, że przede wszystkim ma on lepiej zarządzać pamięcią słabszych urządzeń tak, by były one szybsze (a co za tym idzie – wygodniejsze w obsłudze). Dzięki temu nawet smartfon z 512 MB pamięci operacyjnej RAM będzie działał bardzo sprawnie przez długi, długi czas.

W chwili obecnej posiadacze słabszych telefonów muszą zadowalać się starszymi wersjami systemu – najnowszą dostępną ma mniej, niż połowa wszystkich użytkowników urządzeń z systemem Android. Rodzi to pewne problemy, szczególnie w kwestii projektowania aplikacji, ponieważ ich twórcy nie są w stanie dopasować możliwości i zakresu funkcji programu do każdej wersji systemu. Całkiem niedawno CTO Mozilli, Brendan Eich, stwierdził publicznie, że Android w wersji 4.x jest zbyt ciężki dla tanich telefonów – jeśli Google poradzi sobie z tym problemem, mocno prawdopodobny jest fakt, że fragmentaryzacja systemu odejdzie w niepamięć.

kitkat

Jeśli zaś chodzi o inteligentne urządzenia, które będziemy ubierać (takie jak wspomniany już zegarek), to nowa wersja systemu ma sprawić, że zużycie energii będzie o wiele bardziej efektywne, a użytkowanie gadżetów ma być o wiele prostsze. Dzięki możliwości sczytania położenia urządzenia we wszystkich płaszczyznach, możliwe ma być wykorzystanie takich funkcjonalności, jak detektor kroków, ich licznik czy też czujnik obecnego położenia urządzenia w przestrzeni. Dzięki temu urządzenia wyposażone w wersję KitKat mają o wiele lepiej sprawdzać się na przykład podczas uprawiania sportu. Na sam koniec wspomniano zaś o możliwości stworzenia pilota do innych urządzeń RTV z każdego niemal telefonu oraz o płatnościach przy wykorzystaniu systemu NFC.

Listę mniejszych zmian zamyka dodatkowo możliwość schowania paska powiadomień podczas trybu pełnoekranowego, co deweloperzy z pewnością chętnie wykorzystają. Sam Erafi dowodzi również, że sporo przesłanek wskazuje na to, że KitKat faktycznie znajdzie zastosowanie w mniejszych gadżetach, bowiem transmisja danych będzie o wiele bardziej bezpieczna, a przy tym efektywna – aplikacje nie będą łączyć się z siecią przez cały czas.

Czy tak będzie faktycznie, przekonamy się już niedługo, Google na dniach ma bowiem zapowiedzieć telefon Nexus 5 oraz Android 4.4 KitKat.


Tags: , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by