Written by in NewsyLipiec 9th, 2013

microsoft + zynga

Pamiętacie, jak w zeszłym tygodniu wspominaliśmy o Donie Mattricku, który zamienił Microsoft na Zyngę? Otóż okazuje się, że MS był blisko producenta gier społecznościowych już w przeszłości. Szybki sukces Zyngi spowodował bowiem, że firmą zainteresowali się najwięksi w branży.

I znów wracamy do Mattricka – kiedy ten był jeszcze zatrudniony u giganta z Redmond, próbował on przejąć Zyngę, kiedy ta była u szczytu swojej świetności. Według informacji Bloomberga, w 2010 roku Mattrick prowadził negocjacje bezpośrednio z założycielem dewelopera, Markiem Pincusem. Tematem rozmów miały być też produkcje studia, pod którymi podpisać chciałby się również MS. Niestety dla Zyngi rozmowy nie zakończyły się powodzeniem, a w późniejszym okresie firma Pincusa straciła swoją dominującą pozycję na rynku.

Warto jednak zastanowić się, co by było, gdyby Microsoft dopiął swego i mógłby partycypować w twórczości Zyngi. Prawdopodobnie bowiem zintegrowano by gry społecznościowe w usłudze Xbox Live, a potencjalnie również w aplikacji Internet Explorer na Xbox’a oraz w nadchodzącym One. W szczycie popularności FarmVille – najpopularniejsza z dotychczasowych produkcji Zyngi – skupiała ponad 80 milionową społeczność i trudno było znaleźć użytkownika Facebooka, który choć raz nie usłyszałby o grze lub nie dostałby zaproszenia od swoich znajomych.

Nagłe odejście Mattricka zrodziło jednocześnie dyskusję na temat rzekomej restrukturyzacji zatrudnienia w Microsofcie. Cztery miesiące przed premierą One projekt stracił swojego lidera. Według różnych źródeł były już pracownik MS chciał odgrywać większą rolę w koncernie, na to jednak nie chciało przystać kierownictwo. Podjął zatem wyzwanie uratowania Zyngi – przypomnijmy, że w CV Kanadyjczyka widnieje wiele, wiele sukcesów, ma zatem szansę po raz kolejny udowodnić swoją wartość.

Kto zatem będzie teraz odpowiedzialny za premierę One? Tę kwestię wziął na swoje barki sam Steve Ballmer, możemy być zatem pewni, że sytuacja zrobiła się poważna.

steve-ballmer


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by