Written by in Gry, NewsyWrzesień 11th, 2013

gtavCeny gier na konsole są w Polsce wysokie – z tak postawioną tezą dyskutować nie sposób. Średnia pensja w naszym kraju od lat jest obiektem drwin tych, którzy miesięcznie zarabiają około połowy kwoty, która widnieje w urzędach statystycznych (niemniej podczas researchu przyjęliśmy, że średnia krajowa w wysokości 868,74€, czyli nieco ponad 3612 złotych, to stan faktyczny). Faktem pozostaje również, że za nadchodzące wielkimi krokami Grand Theft Auto 5 Polacy zapłacą sporo.

Jak zrobiliśmy research?

Średnie zarobki dla krajów uwzględnionych w zestawieniu zostały zaczerpnięte z wykresu opublikowanego w listopadzie 2012 roku: bit.ly/1aBR382. Przyjęliśmy również, że przeciętny obywatel tych krajów przepracuje w miesiącu 168 godzin (bit.ly/rYoBUZ) – stąd mogliśmy ocenić, ile każdy z nich będzie musiał pracować na GTA V w wymiarze godzinowym. Ceny zamówienia przedpremierowego zostały natomiast odszukane na dedykowanych na konkretny rynek sklepach internetowych. W związku jednak z faktem, że w części z nich kwota zmienia się niemal z dnia na dzień, mogą pojawić się drobne różnice.

Cena GTA5 przy podziale na kraje

Kto za GTA V zapłaci najmniej, a kto najwięcej?

Gdzie zatem można by pracować, żeby za gry płacić najmniej? Okazuje się, że najprzyjaźniejszym miejscem dla graczy jest Wielka Brytania (2749,88€) – tam cena gry to zaledwie 1,5% miesięcznych dochodów brutto. Następne pozycje na liście zajmują Stany Zjednoczone (2282,21€), Szwecja (2580,70€), Norwegia (3940,04€), Niemcy (2590,78€), Francja (2799,41€) i Australia (3528,14€) – w tamtych krajach, by zamówić przedpremierowo GTA V, trzeba przeznaczyć na ten cel około 2% swojej miesięcznej pensji.

Nieźle mimo kryzysu trzyma się Hiszpania (2140,63€) – GTA V przedpremierowo kosztuje tam 56,90€, a stanowi to około 3% miesięcznych zarobków, podobnie zresztą jak w Nowej Zelandii (2698,18€), ale tam życie jest droższe – gra będzie kosztować aż 88,44€, czyli najwięcej wśród krajów z badanej grupy. Małym zaskoczeniem może być fakt, że Polacy (868,47€) będą musieli na zakup gry przeznaczyć ten sam odsetek swojej miesięcznej pensji, co Czesi (933,11€), chociaż zwykło się mawiać, że za naszą południową granicą żyje się lepiej. I my, i nasi wielbiący dubbing sąsiedzi poświęcą na przedpremierowy zakup gry około 6% ze swojej miesięcznej pensji. W Czechach jest jednak nieco drożej.

zarobki_brutto

Że Polacy nie powinni narzekać najgłośniej powiedzieć im mogą Brazylijczycy (670,80€) – cena zamówienia przedpremierowego kształtuje się tam na poziomie około 57,5€, czyli jest drożej niż w Polsce, podczas gdy w największym kraju Ameryki Południowej zarabia się zdecydowanie mniej.

Co ciekawe, Rockstar chyba średnio lubi rynek japoński (286,56€). Oprócz opóźnionej premiery (dopiero 10 października) przeciętny Japończyk przeznaczy na grę ponad 15% ze swoich miesięcznych zarobków! Niewiele mniej zapłacić będą musieli Rosjanie (488,70€), bowiem ponad 13,5% z pensji, czyli 66,45€. To jednak nic w porównaniu z mieszkańcami Republiki Południowej Afryki. Tam średnia miesięczna pensja to 10,05€, natomiast w najpopularniejszym sklepie internetowym w Afryce zamówienie przedpremierowe to koszt, bagatela, ponad 60€. Wychodzi zatem na to, że gdyby przeciętny obywatel RPA odkładał całą pensję na grę to mógłby sobie na nią pozwolić dopiero za pół roku.

Kto na GTA V pracuje najkrócej?

Okazuje się, że Brytyjczycy, choć ich średnia stawka godzinowa jest niższa, niż u Norwegów – wszystko dlatego, że ci pierwsi za grę zapłacą 40,77€, więc wystarczy, że przepracują 2,5h. Niewiele więcej czasu potrzebują wspomniani Norwegowie i Francuzi. Polak musi się mocno postarać i pracować ok. 10h i 10 minut, choć to ma się nijak do Japończyków czy też…mieszkańców Republiki Południowej Afryki, którzy potrzebują ponad 1000h…

ile trzeba pracować na gta 5?

W nawiasach podano średnie zarobki w danym kraju. Ceny gier: amazon.com, amazon.de, amazon.fr, amazon.es, gram.pl, gamepark.ru, gtav.com.br, spaceworld.no, komplet.se, kalhari.com, preorder.cz, ebgames.com.au, ebgames.co.nz, PlayStation Network (w przypadku Japonii); przelicznik walut według www.travelplanet.pl/kursy_walut


Tags: , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by