Written by in Hardware6 maja, 2016

Coroczny raport IDC pokazuje wyraźnie, że zapowiedzi analityków sprawdzają się. Rynek komputerów osobistych przechodzi znaczne przeobrażenia. Co to oznacza dla nas, użytkowników? Jak wkrótce będzie wyglądać rynek komputerów? O tym w poniższym artykule.

PC do lamusa?

Od kilku lat mamy do czynienia z mniejszą sprzedażą komputerów stacjonarnych. W ubiegłym roku tendencja ta znacznie się pogłębiła. Bez wątpienia nie ma już od niej odwrotu. Jakkolwiek nic nie wskazuje, aby popularne pecety miałyby zniknąć z rynku. Jedno jest pewne, komputery stacjonarne stracą rolę podstawowego komputera domowego – tę rywalizację bowiem zdecydowanie wygrał już komputer przenośny, czyli laptop. Jednak w pewnych zastosowaniach komputer stacjonarny jest niezastąpiony. Po pierwsze: gry PC. Pojawiają się co prawda tzw. laptopy gamingowe, jednak wydajne jednostki potrafią sporo kosztować, a i tak często mocą odbiegają od o wiele tańszych od nich pecetów. Drugą kwestią są zastosowania profesjonalne, jak choćby grafika 3D – specjalnie dla tej branży powstają ultrawydajne karty graficzne, które, rzecz jasna, nie mają swojego odpowiednika dla laptopów. Tak więc fani pecetów mogą spać spokojnie, wciąż będą mogli się cieszyć grą w najwyższych detalach, korzystając z najnowszych osiągnięć techniki.

Era laptopów?

Chciałoby się rzec: umarł król, niech żyje król! Wzrastająca podaż na laptopy z pewnością szybko doprowadzi do znacznego powiększenia rynku, a co za tym idzie, wzrostem wydajności tego typu układów, jak i niższą ceną. Co prawda, laptopy nawet te gamingowe nie będą rywalizować jak równy z równym z komputerami stacjonarnymi w tym samym segmencie cenowym, ale z pewnością wyrosną na prawdziwe centra multimedialne o uniwersalnym zastosowaniu. Będą więc lekkie, wydajne i niezawodne. Już teraz zresztą widać tą tendencję w rankingach laptopów (http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-laptopow-sprawdz-jaki-laptop-wybrac.bhtml), gdzie dosyć wydajne konstrukcje osiągają cenę poniżej 2 tysięcy złotych.


Tags: , , ,

It's Your Turn. Say Something!