Written by in Newsy27 grudnia, 2015

Chociaż technologia Full HD wciąż cieszy się największą popularnością wśród miłośników dobrego kina, to całkiem możliwe, że już wkrótce na prowadzenie wysuną się urządzenia o czterokrotnie wyższej rozdzielczości. Mowa tu o telewizorach 4K. Co oznacza ten skrót i jakie są zalety takiego sprzętu? 

4K, czyli Ultra HD

Skrót UHD oznacz Ultra HD – technologia ta określana jest również jako „4K”. Urządzenia 4K mają aż cztery razy wyższą rozdzielczość niż te działające w technologii Full HD (1920 x 1080 pikseli). Co to dla nas oznacza? Z pewnością lepszą niż kiedykolwiek dotąd jakość obrazu – świetne odwzorowanie kolorów, doskonały kontrast, poczucie realizmu. Tego rodzaju telewizory powinno się ustawiać blisko widza – znacznie bliżej, niż w przypadku urządzeń Full HD. Jedynie wtedy będziemy w stanie odczuć w pełni ich możliwości oraz przeżyć naprawdę niesamowitą filmową przygodę.

Problemy z dostępnością materiałów

O technologii UHD można śmiało powiedzieć, że nieco wyprzedziła swoje czasy. Chociaż na rynku są już dostępne działające w niej urządzenia (np. telewizory 4K w RTVAGD), to nadal nie znajdziemy wielu materiałów filmowych dostępnych w tej rozdzielczości. Producenci filmowi nadal oferują nam swoje dzieła głównie w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Musimy zdawać sobie sprawę, że pragnąc obejrzeć film Full HD na telewizorze UHD, możemy uzyskać marny efekt. Będzie on bowiem wymagał przeskalowania, przez co jakość może ulec znacznemu pogorszeniu.

Rozwiązanie dla kinomaniaków

Ze względu na niską dostępność materiałów filmowych w technologii UHD, kupowanie obecnie telewizora 4K jest dobrym rozwiązaniem jedynie dla prawdziwych kinomaniaków, którzy mogą poświęcić nieco więcej czasu i pieniędzy, aby oglądać filmy w najlepszej rozdzielczości. W przeciwnym razie lepiej będzie nieco poczekać, aż technologia ta stanie się bardziej popularna – dzięki temu materiały będą o wiele łatwiej dostępne, a sam sprzęt prawdopodobnie nieco potanieje.

Technologia UHD to prawdziwa przyszłość kina. Dzięki wysokiej rozdzielczości możemy w pełni wczuć się w przygody bohaterów i przeżyć wraz z nimi niezapomnianą przygodę – nie tylko w sali kinowej, ale także we własnym domu.

It's Your Turn. Say Something!