Written by in NewsyLuty 27th, 2013

QR kod

Transakcje bezgotówkowe to obecnie standard – moment, w którym wszyscy już przyzwyczaili się do faktu, że za pomocą kawałka plastiku możemy zapłacić za telewizor jest najwyraźniej odpowiedni, by przeprowadzić kolejną rewolucję. W Polsce płatności realizowane dzięki smartfonom to wciąż rzadkość, jednak za oceanem zaczynają być coraz bardziej powszechne. Na tyle, że do rozwiązań stosowanych od dłuższego czasu przez Apple chce dołączyć również Samsung.

Apple ze swoją usługą Passbook zatacza coraz szersze kręgi. Kolejnym z partnerów biznesowych amerykańskiego giganta, który zadeklarował większe wsparcie dla aplikacji jest liga zawodowego baseballu, czyli sportu w Stanach Zjednoczonych niezwykle popularnego. Do tej pory posiadacze urządzeń z systemem iOS za pomocą specjalnej nakładki mogli kupować bilety w formie QR kodów na wydarzenia sportowe odbywające się na czterech ligowych stadionach – od teraz ta liczba ma wzrosnąć do 13 (to sporo, jednak nawet nie połowa z 30 zespołów, które liczy MLB). Trzy kolejne drużyny już czekają w kolejce.

Z dobrodziejstw aplikacji mogą skorzystać wszyscy ci, których przy aktualnej wersji systemu widnieje cyferka 6. Jak bardzo MLB zależy na tym, by być kojarzonym z Apple niech świadczy fakt, że jako jedna z pierwszych spółek zadeklarowała chęć współpracy z koncernem z Cupertino gdy ogłaszali oni start projektu pod nazwą Passbook. Warto odnotować, że 12% wszystkich biletów kupowanych on-line odbywa się za pomocą aplikacji sygnowanej logiem Apple.

samsung

Każdy zdążył się już chyba przyzwyczaić, że tam gdzie jest Apple wkrótce będą i inni – tym razem padło na Samsunga. Koreańczycy podczas konferencji Mobile World Congress w Barcelonie ujawnili, że pracują nad programem, który pomoże nam zapanować nad wszystkimi naszymi zakupami wykonanymi w sieci – będziemy tam mogli przechowywać np. bilety na koncerty, karty pokładowe czy kupony rabatowe. Wszystko ma się znajdować w jednym miejscu, oczywiście odpowiednio posegregowane. Istotną funkcją, znaną również z Passbooka, jest system powiadomień: aplikacja informuje nas, do kiedy możemy wykorzystać przechowywaną za jej pomocą zawartość. Co więcej, w przypadku opóźnień lotów lub przesunięcia ram czasowych innych wydarzeń również otrzymamy stosowną wiadomość. Oczywiście możliwość współpracy z aplikacją Wallet otwiera się także dla podmiotów zewnętrznych, które za jej pomocą mogą dostarczać swoje usługi.

wallet i passbook - logo

Jednak Wallet w wielu miejscach jest bardzo do Passbooka podobny (nawet logo usługi!). Na chwilę obecną aplikacja jest dostępna jedynie dla deweloperów i to w formie prezentacji opisującej funkcje i możliwości usługi. Samsung zaklepał już sobie możliwość współpracy między innymi z liniami lotniczymi, portalami pozwalającymi na bukowanie biletów czy podmiotami obsługującymi duże wydarzenia sportowe (w tym MLB – zdziwieni?). Niemniej jednak Wallet nie będzie wykorzystywał technologii NFC mimo współpracy Samsunga z systemem PayWave od Visy. Samsung tłumaczy to dostępnością usługi: gdyby chcieć wykorzystać NFC, detaliści zmuszeni byliby instalować kolejne urządzenia zdolne obsłużyć takie transakcje, dlatego pozostano przy tradycyjnym skanowaniu kodów.

Niewykluczone, że Wallet będzie na wyposażeniu Samsunga Galaxy S IV, który ma zadebiutować w połowie marca.

foto: optiscanapp / Foter.com / CC BY-NC-SA; engadget.com; theverge.com;


Tags: , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by