Written by in Newsy9 listopada, 2015

W dobie przelewów internetowych, pracy wykonywanej zdalnie oraz portali społecznościowych, na których umieszczamy wiele osobistych informacji, bezpieczeństwo naszego komputera staje się szczególnie istotne. Co możemy zrobić, by mieć pewność, że dobrze chronimy swoje dane?

Antywirus to podstawa

Dobry program antywirusowy to dzisiaj nie kaprys, ale absolutna podstawa bezpieczeństwa naszych danych. Powinien zostać zainstalowany zaraz po pierwszym uruchomieniu komputera i skonfigurowaniu jego ustawień. Zaniedbanie tego ważnego obowiązku może nas wiele kosztować. Na rynku znajdziemy mnóstwo antywirusów, dlatego wybór nie zawsze jest oczywisty. Na szczęście osoby mające ograniczony budżet też odnajdą sporo interesujących i skutecznych programów, dostępnych w przystępnej cenie. Pamiętajmy, że sam antywirus to nie wszystko – musimy jeszcze z niego korzystać. Nie zapomnijmy o regularnym skanowaniu dysku oraz systemu, a także o aktualizowaniu baz wirusów oraz samego programu.

Nie ignoruj aktualizacji

Przyznajemy – częste aktualizowanie systemu lub różnych poszczególnych programów faktycznie bywa uciążliwe. Nie możemy jednak odwlekać tej czynności w nieskończoność. Trzeba zdawać sobie świadomość, że aktualizacje mogą w znaczący sposób poprawiać błędy oraz zwiększać bezpieczeństwo. Mając stare, niezaktualizowane wersje, narażamy się na infekcje i utratę danych. Jeśli aktualizacje to sprawa, o której nie masz ochoty pamiętać, poszukaj specjalnych narzędzi, które będą przeprowadzać takie operacje w sposób automatyczny.

Bezpieczna przeglądarka

Jeśli chcesz, żeby twój notebook lub komputer stacjonarny był bezpieczny, nie zapomnij o bezpiecznej przeglądarce. Warto wybrać jedną z kilku najbardziej znanych – taką, która zaproponuje nam nowoczesne i skuteczne narzędzia ochrony. Powinna posiadać m.in. wbudowane filtry, dzięki którym będziemy na czas poinformowani o zagrożeniach wiążących się np. z wchodzeniem na niektóre strony bądź ściąganiem z internetu niektórych plików.

Każdy z nas spędza w wirtualnych świecie mnóstwo czasu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że choć zagrożenia są „wirtualne”, to oddziałują na nasze realne życie – nikt nie chce przecież utraty prywatnych zdjęć, osobistych danych, a w skrajnych przypadkach nawet pieniędzy. Warto się przed tym zabezpieczyć!

It's Your Turn. Say Something!