Written by in Newsy, Porady8 stycznia, 2016

Nie ma co ukrywać, że w dzisiejszych czasach Internet jest najszybszym i najważniejszym źródłem wiedzy dla uczącej się młodzieży. Służy też jako jedna z głównych rozrywek po odrobieniu lekcji – cieszą się nim zapaleni, młodzi gracze lub nastoletnie pisarki blogów. Ciężko jest dzielić domowy komputer między kilka osób, szczególnie z nastoletnim zapotrzebowaniem na wiedzę i rozrywkę, dlatego warto pomyśleć o kupnie niedrogiego laptopa dla naszej pociechy. Jak go wybrać? Oto kilka wstępnych wskazówek.

Ideały nie istnieją

Musimy się z tym pogodzić na samym początku: zupełnie uniwersalne laptopy to fikcja. Takie urządzenia działają przeciętnie lub poprawnie na wielu polach, ale w żadnej dziedzinie nie są naprawdę sprawne. Dlatego pierwszym krokiem w wyborze notebooka powinno być określenie potrzeb naszego dziecka i dostosowanie do nich urządzenia. Oczekiwania młodych graczy, początkujących grafików czy filmowców modyfikują rozmaite parametry komputera. Jednak do zwykłych zadań, jak np. odrabianie lekcji i surfowanie w sieci wystarczy klasyczny laptop Acer czy Lenovo w cenie ok. 1200 zł.

Dysk i pamięć operacyjna

Nawet nastolatki z wymagającym pod względem sprzętu hobby, jak np. montowanie filmików, nie potrzebują ogromnych pojemności dysku, dlatego niepraktyczne będzie obciążanie komputerowego budżetu akurat tym aspektem. Ważne, aby wybrać dysk SSD, którego pojemność waha się w granicach 128-256 GB – system jest wtedy szybki i wystarczająco wydajny. Identyczną zasadą kierujmy się przy wyborze wielkości pamięci RAM. Jeśli laptop nie będzie wykorzystywany do bardzo obciążających zadań, 8 GB pamięci w zupełności wystarczy, aby zapewnić komfort pracy i rozrywki nastoletniemu użytkownikowi.

Rozmiar ekranu

Do gier komputerowych, programów graficznych, czy oglądania filmów przekątna ekranu powinna wynosić przynajmniej 15 cali. Jednak ekran laptopa do zwyczajnych zadań jak pisanie tekstu, pracowanie z pomocą wyszukiwarki, przeglądanie stron internetowych, może być wielkości 13 cali. Pamiętajmy, że rozmiar ekranu wpływa na wymiary całego notebooka, a co za tym idzie, komputer staje się cięższy. Miejmy to na uwadze, gdy wiemy, że nasze dziecko potrzebuje mobilnego laptopa, którego będzie zabierać do szkoły czy znajomych.

W szczegółowych parametrach i właściwościach laptopa, jak np. karta graficzna, pomoże nam wykwalifikowany personel sklepów komputerowych. Jednak zanim się tam udamy, warto określić priorytety naszego nastolatka i zdecydować w wyżej opisanych kwestiach – to znacznie ułatwi nam dalsze decyzje.


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!