Written by in Gry, Porady20 sierpnia, 2015

Przychodzi  czas, kiedy spotyka się nowa ekipa studencka, grupa nowych pracowników bądź zespół projektowy. Poza wypełnianiem obowiązków i wspólną pracą – warto pomyśleć nad spoiwem, które połączy grupę także towarzysko. Czas na integracje.

Któż z nas nie lubi się bawić. Nie ważne czy jesteśmy studentami czy pracownikami firm – czasem trzeba zdjąć garnitur i otworzyć się na ludzi. Idealnym narzędziem do moderacji nowej grupy są gry towarzyskie. Zabawy integracyjne pozwalają w niezobowiązujących warunkach poznać się i przełamać pierwsze lody. Jeśli jesteś liderem bądź szefem zespołu – zadbaj o odpowiednią oprawę i zorganizowanie spotkania, w którym twoja grupa będzie mogła poczuć się swobodnie.

Aby twoja zabawa była udana, przede wszystkim zrezygnuj ze wszystkich zabaw korespondujących z piciem alkoholu. To nie oznacza rezygnacji z niego na imprezie. Każdy organizm inaczej radzi sobie z promilami. Takie gry mogą spowodować presje opłakaną w skutkach. Nikt nie lubi przesadzać ani zawstydzać towarzystwa swoją niedyspozycją.

Dla nowo powstałych grup idealnym rozwiązaniem jest gra integracyjna „Zgadnij, kim jestem” nazywana czasem „Szalone czoła”. Zasady są proste. Każda osoba dostaje samoprzylepną karteczkę, na której pisze imię bohatera książki, filmu bądź żyjącego naprawdę (wedle upodobań) i przykleja ją na czoło osoby siedzącej obok tak, aby ta osoba tego nie widziała. Gracze siadają w kole i po kolei zdają pytania po to by zgadnąć, kim są. Dopuszczalne są tylko pytania, na które odpowiedź brzmi tylko „tak” lub „nie”. Odpowiada im reszta towarzystwa. Gracz ma swoją kolej dopóki na jego pytania inni odpowiadają „tak”. To bardzo swobodna i niezobowiązująca zabawa spajająca towarzystwo.

Innym sposobem na poznanie towarzystwa jest zabawa w cechy. Każdy z uczestników wynajduje w sobie cechę charakteru zaczynającą się na literę swojego imienia, np. Kasia – kulturalna, Sebastian– szybki, Monika – miła, wraz z komentarzem oraz dodatkowymi informacjami o hobby, pracy zawodowej. Kolejne osoby starają się zapamiętać imiona i przydomki poprzedników. Dzięki czemu pogłębia się relacje członków zespołu i poznaje ich kompetencje.

Warto wykorzystać też dostępną na rynku gamę gier typu bierki, jenga czy też karty, ponieważ dają one możliwość urozmaicenia imprezy i scalenia mniejszych grup.

Na co dzień w biurze doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju gry na konsole (zobacz więcej). To coraz częstszy widok w firmach – ustawione w kantynie bądź oddzielonym pokoju dla pracowników, mogą wpłynąć na polepszenie relacji między członkami zespołu poprzez wspólną zabawę i rywalizacje.

Bardzo otwierającą i scalającą zabawą jest też „prawda czy fałsz”. W tej wersji zadaniem uczestnika jest opowiedzenie trzech nieprawdopodobnych historii z życia, z czego dwie mają być zmyślone. Reszta grupy musi zgadnąć, która z historii jest prawdziwa. Daje to możliwość budowania kreatywności członków.

Podsumowując, zabawa integracyjna jest ważna dla pracy zespołu, ale może być szansa także dla ciebie. Dzięki takiej okazji – zobaczysz jak naprawdę zachowują się członkowie zespołu. Sprawi to, że dostrzeżesz ukryte wcześniej cechy, które mogą ułatwić ci prace z tymi osobami i moderacje zadań. Poza tym stworzenie sytuacji, w której szef i pracownik rywalizują na przyjacielskiej stopie to okazja do śmiechu i rozluźnienia atmosfery, która często bywa napięta przez presje czasu, jaka na nas spoczywa.


Tags: , , , ,

It's Your Turn. Say Something!