Written by in Gadżety, PoradyLuty 3rd, 2016

Czajnik elektryczny, choć nie wyparł całkowicie swojego tradycyjnego odpowiednika, dla wielu osób pozostaje najlepszym urządzeniem do szybkiego zagotowania wody na herbatę lub kawę. Jaki jednak czajnik najlepiej wybrać, by nasz zakup okazał się satysfakcjonujący?

Zanim na dobre rozpoczniemy poszukiwania idealnego modelu, powinniśmy sprecyzować stawiane względem urządzenia oczekiwania, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy z niego korzystać. Od tego bowiem zależeć będzie dobór poszczególnych parametrów czajnika.

Pojemność czajnika elektrycznego

Pojemność jest pierwszym parametrem czajnika, na który musimy zwrócić uwagę. Pojemność urządzenia znacząco wpływa na komfort jego późniejszego użytkowania, w związku z czym najlepiej, by była ona uzależniona od liczby domowników.

Dla ułatwienia warto zapamiętać, że standardowo w jednej szklance mieści się około 250 ml napoju, więc w czajniku o pojemności 1 litra przygotujemy około 4 szklanki wody.

Rodzaj grzałki

Grzałka jest elementem budowy czajnika odpowiadającym za ogrzewanie wody i doprowadzenie do jej wrzenia. W urządzeniach tych stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje grzałek: spiralną lub płytową.

Modele z grzałką spiralną są zazwyczaj tańsze, a podczas pracy nie wytwarzają dużo hałasu. Wadą tego rodzaju czajnika jest jednak szybsze osadzanie się kamienia, co znacznie skraca żywotność grzałki.

Urządzenia z grzałką spiralną są coraz częściej wypierane przez czajniki z grzałką płytową. Dzięki ich częściowemu lub całkowitemu zakryciu na grzałce nie osadza się kamień, a nawet jeśli to w niewielkich ilościach. Modele z grzałką płytową są też łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Obudowa i filtr

W ofercie sklepów typu Euronet dostępne są czajniki elektryczne z obudową z tworzywa sztucznego, stali szlachetnej, szkła lub ceramiki. Poza rodzajem obudowy będziemy musieli także wybrać odpowiedni filtr, minimalizujący ilość osadu oraz zanieczyszczeń, które przedostają się do szklanki wraz z wodą.

Filtry z siateczki nylonowej, najprostsze i najtańsze, wychwytują jedynie największe zanieczyszczenia. Filtry ze stali szlachetnej są znacznie skuteczniejsze niż modele z siatki, ponieważ zatrzymują większość zanieczyszczeń. Z kolei filtry węglowe pochłaniają zarówno zanieczyszczenia, jak i zapachy.


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by