Written by in Mobile, NewsyKwiecień 4th, 2013

facebooklogo

Już dzisiaj odbędzie się konferencja organizowana przez twórcę i właściciela Facebooka. Czego możemy się po niej spodziewać? Sieć aż huczy od plotek dotyczących projektu Facebook Home, który miałby być nakładką na pełnoprawny system Android oraz Facebook Phone’a – nowego, dedykowanego modelu smartfona HTC.

Pytanie tylko, czy to, co chce zaprezentować światu Mark Zuckerberg będzie na tyle rewolucyjne, by można było usprawiedliwić decyzję o zwołaniu konferencji prasowej, na której całość zostanie przedstawiona? Czy nie jest już przypadkiem tak, że 70% użytkowników smartfonów – taki odsetek regularnie odwiedza swój profil na urządzeniach mobilnych – ma już swój własny Facebook Phone i nie jest im do tego potrzebna dedykowana słuchawka HTC?

Gdyby cofnąć się kilka, może kilkanaście miesięcy wstecz moglibyśmy usłyszeć, jak Zuckerberg mówi, że nigdy nie był entuzjastą stworzenia telefonu sygnowanego logiem serwisu. Czy do tej pory coś się zmieniło? Na pewno wzrósł odsetek konsumentów, którzy bez oporów logują się na swoje konto za pomocą urządzeń mobilnych. Facebookowi nie opłaca się jednak stawać do z góry przegranej walki z liderami rynku, takimi jak Apple i Samsung. Prawdopodobnie nawet ugruntowane już w świadomości konsumentów marki – Nokia, BlackBerry czy Sony – nie byłyby zagrożone. Dlatego też decyzja o stworzeniu własnej nakładki na najpopularniejszy na świecie system operacyjny jest strzałem w dziesiątkę.

htcfirst

Tak będzie wyglądać HTC First? Zdjęcie dzięki uprzejmości portalu evleaks.

Dlaczego? Ponieważ dzięki temu Facebook Home trafi do zdecydowanie szerszej grupy odbiorców, z której tylko ułamek będzie korzystać z HTC First, czyli słuchawki stworzonej z myślą o Fb. To rozwiązanie dodatkowo ugruntuje pozycję serwisu, a już teraz jest to trzecia aplikacja, z której najczęściej korzystają posiadacze smartfonów – więcej wejść notuje tylko klient poczty elektronicznej oraz wyszukiwarka internetowa. FH ma sprawić, że News Feed ukaże się naszym oczom prawdopodobnie bezpośrednio po odblokowaniu ekranu. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Zuckerberg nie jest raczej znany z ryzykownych posunięć, zatem możemy być pewni, że procent konsumentów, którzy zgodzą się na zamianę tradycyjnego menu na to zoptymalizowane dla serwisu jest duży na tyle, że przedsięwzięcie okaże się opłacalne. Sensu nabierają też posunięcia portalu, które zaobserwować mogliśmy w ostatnim czasie, jak chociażby możliwość wykonywania połączeń telefonicznych za pomocą łączności Wi-Fi.

Z Facebook Home każdy telefon może w kilka chwil stać się Facebook Phone’em. Stawiając sprawę w ten sposób trudno nie docenić słuszności tego rozwiązania. Niewykluczone, że kiedyś Zuckerberg faktycznie stanie do walki o konsumenta również na polu hardware’u. Na razie jednak portal skupi się na tym, w czym do tej pory był najlepszy – po prostu był. I jest.


Tags: , , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by