Written by in Newsy, SoftwareListopad 8th, 2013

elop i ballmer

Microsoft intensywnie szuka zastępstwa dla wciąż urzędującego CEO koncernu – Steve Ballmer ma ustąpić w przeciągu najbliższych 10 miesięcy, a dotychczasowe doniesienia, wśród kandydatów do objęcia stanowiska, mówiły o osobach Stephena Elopa (poprzedni CEO Nokii) oraz Alana Mullay’a, który jest dyrektorem zarządzającym marką Ford. Ten ostatni twierdzi, że do zmiany stanowiska wcale mu się nie pali, natomiast Elop ma podobno plany, które nabrały już całkiem realnych kształtów.

Do tej pory były prezes fińskiego koncernu stał na czele zespołu zajmującego się produktami dla segmentu biznesowego, w tym oczywiście flagowego Office’a, i starał się zintegrować pakiet z urządzeniami mobilnymi działającymi pod kontrolą systemów Android i iOS. Podobno pragnie zrezygnować z tradycji wypuszczania kolejnych wersji pakietu tylko i wyłącznie na urządzenia z systemem Windows na pokładzie i pragnie, by w dniu premiery mogli z niego korzystać posiadacze najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Elop uważa, że w kwestii sprzedaży pakietu, który jest zresztą bardzo rentowny, można zwiększyć zyski właśnie dzięki tego typu posunięciom.

Plany Elopa sięgają jednak o wiele dalej – jednym z posunięć ma być sprzedaż niektórych z mniej opłacalnych przedsięwzięć. W związku z faktem, że wśród przeglądarek internetowych niepodważalną pozycję ma Google, sprzedaż silnika zarządzającego pracą Binga ma się podobno stać priorytetem. W zamian miała by zostać poszerzona oferta dla biznesu związana z… konsolą Xbox i jego środowiskiem. Niektórzy inwestorzy podobno już wcześniej nawoływali do porzucenia projektu związanego z tym segmentem, a co więcej współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, podobno był przychylny tym głosom. Podobnego zdania jest również Paul Ghaffari, który twierdzi, że koncernowi Bing i Xbox są niepotrzebne. Mój punkt widzenia jest taki, że powinniśmy odpuścić nieco we względzie kwestii dotychczas priorytetowych i zająć się produktami dla przedsiębiorstw oraz chmurą ­– powiedział Ghaffari. Analitycy, na podstawie przeprowadzonych symulacji potwierdzają tę tezę twierdząc, że dzięki temu posunięciu koncern w 2015 roku zanotowałby zysk o 40% większy od dotychczasowego.

Na chwilę obecną sprzedaż Binga lub Xbox’a wydaje się być abstrakcją, mimo że od wielu lat widać już tendencję dążącą do integracji usług i wymiany danych w obrębie jednego ekosystemu, który miałby się opierać o Windows 8.1 i Windows Phone. Sam Microsoft od premiery Xbox One dzielą już tylko tygodnie, a Bing zarządza również pracą wielu wyszukiwarek zaimplementowanych w aplikacjach na Xbox’a. Tak czy inaczej, nazwisko nowego dyrektora generalnego koncernu poznamy już niebawem i wygląda na to, że giganta z Redmond czekają poważne zmiany.

foto: Wired Photostream / Foter.com / CC BY-NC


Tags: , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by