Written by in Hardware, NewsyPaździernik 21st, 2013

Microsoft Surface 2 (1)

O Microsofcie można mówić naprawdę wiele złego, ale gigant z Redmond walkę o pozycję na rynku ma chyba zaczepioną głęboko w DNA. Po takim sobie przyjęciu tabletów z serii Surface, MS nie porzucił pomysłu, ale zamknął się w laboratoriach by konsumenci na widok drugiej odsłony urządzenia wyskoczyli z butów. Czy Surface Pro 2 podołał zadaniu?

Żeby jednak być sprawiedliwym, już na samym początku zauważmy, że Surface 2 pod względem specyfikacji technicznej przypomina raczej niezłego peceta, aniżeli typowy tablet. Jego pracą zarządza system operacyjny Windows w wersji 8.1, a za wydajność odpowiada procesor Intel Haswell czwartej generacji wspomagany przez 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Cieszy również fakt, że koncern nie skupiał się na poprawieniu czegoś, co było już bliskie ideału – ekran w dwójce jest niemal taki sam, jak w poprzedniku: ma przekątną 10,6 cala, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, a w zasadzie jedyną zmianą jest poprawa jakości wyświetlanych kolorów (dla większości będzie to jednak typowy chwyt marketingowy, bowiem na pierwszy rzut oka różnica jest w zasadzie niewidoczna). Zobaczymy, co na ten temat w przyszłości powiedzą graficy.

Jednym z najistotniejszych elementów, które można powiedzieć o Surface 2 to fakt, że może on być prawdziwą jednostką centralną. Możemy do niego podłączyć zewnętrzny monitor (jeśli oczywiście zajdzie taka konieczność) i szereg innych akcesoriów, by po chwili odpiąć wszystko i kontynuować pracę w inny miejscu. Po prawdzie trzeba jednak przyznać, że urządzenie wygląda niemal tak samo, jak jego poprzednik – zmienił się tylko napis na tylnej ściance. Wcześniej MS z dumą ogłaszał, że Surface to najlepiej sprzedające się urządzenie w swojej kategorii – należy jednak uściślić, do jakiej właściwie należy? Czy jest to tablet, laptop czy też Ultrabook? Po części ma cechy każdego z tych urządzeń, zatem jeśli jest jedyny w swoim rodzaju to nic dziwnego, że w tym swoistym zestawieniu zajął pierwsze miejsce. A zarazem ostatnie.

surface 2 01

Tak, jak z zewnątrz od swojego poprzednika Surface 2 nie różni się niczym, tak podzespoły i system operacyjny pozwalają już na bardzo wiele. Czy jesteście w stanie wskazać inny tablet, który poradzi sobie z takimi programami, jak Photoshop, Adobe Premiere Pro oraz przeglądarką internetową nie dostając przy tym zadyszki? Coś jednak za coś – urządzenie wciąż waży dużo (jak na tablet), bo prawie kilogram. Jednak kiedy zapoznasz się z nim wystarczająco dobrze, na pewno docenisz jego jakość. Jest to tablet niezwykle wydajny i uniwersalny, a jednocześnie lekki i poręczny na tyle, że spokojnie możesz go włożyć do torby/plecaka i udać się z nim dalej. Prawdziwa, mobilna jednostka centralna. Inżynierowie MS popracowali również nad akumulatorem – teraz jest on w stanie wytrzymać około 7 godzin.

Bardzo istotny jest również fakt, że z tabletu korzysta się po prostu… wygodnie. Klawiatura jest idealna, a opcjonalne urządzenie o nazwie Arc Mouse Surface Edition działa jak rasowa myszka. O tym, co potrafił rysik dołączany do urządzenia każdy już wie, a nie przeszkadza nawet niewielka pojemność na dysku w testowanym urządzeniu (64 GB), bowiem wraz z zakupem urządzenia dostajemy do dyspozycji 200 GB wolnej przestrzeni w SkyDrive.

Niezwykła wydajność, wciąż atrakcyjny design, mobilność i szeroki wachlarz zastosowań – taki pean można by ułożyć na cześć tego urządzenia. W Polsce prawdopodobnie i tak sprzeda się w niewielkiej ilości, a do zakupu z pewnością nie zachęci cena – na początku ma kosztować $899. Jeśli jednak ktoś poważnie zastanawia się, czy Surface Pro 2 kupić warto, niech kupuje. Bez zastanowienia.


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by