Written by in GryMaj 22nd, 2013

Xbox One

Wielu rzeczy jesteśmy już pewni, także tego, że modzie na odświeżanie marki uległ również Microsoft – miał być Xbox 720, miał być Durango, a naszym oczom ukaże się One, który ochrzczony już został magnetowidem, bynajmniej nie z powodu rewolucyjnych rozwiązań i możliwości, jakie niesie za sobą projekt Microsoftu, a z racji na specyficzny design. Być może jednak nowy X zbliży się choć troszeczkę do piętna, jakie na ludzkości przełomu lat 80 i 90 odcisnęły magnetowidy właśnie.

Zawsze najważniejsze jest jednak to, co kryje się w obudowie urządzenia – i na zadane w leadzie pytanie można śmiało odpowiedzieć już teraz: rewolucji nie będzie. Konsola będzie pracować dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi AMD Jaguar o taktowaniu 1,6 GHz. APU wyposażone będzie w funkcję HSA, która umożliwia współdzielenie danych między CPU i GPU, co z kolei w sposób wyraźny zwiększa wydajność całej konsoli. Sam procesor graficzny ma być zgodny z DirectX 11.1 i wyposażony w 32 MB pamięci ESRAM – na tym jednak kończą się sprawdzone informacje. Co ciekawsze pogłoski sugerują, że zegar rdzenia będzie pracować na poziomie 800 MHz. Pewny jest także fakt, że do całość uzupełniać będzie 8 GB pamięci RAM – dokładnie tyle, co w PlayStation 4. Dodatkowo użytkownik otrzyma do dyspozycji 500 GB pamięci użytkowej na dysku HDD oraz napęd Blu-Ray. Z konsolą bezproblemowo będzie można także skomunikować urządzenia działające na systemie operacyjnym z rodziny Windows. Wyposażona zostanie również w wejścia Ethernet oraz USB 3.0.

Wszystko zostanie zamknięte w obudowie przypominającej wspomniany już magnetowid, ewentualnie dekoder. Wiadomo jednak na pewno, że ten surowy projekt nie będzie się specjalnie rzucać w oczy w nowocześnie urządzonych wnętrzach, w których sprzęty elektroniczne zajmują najbardziej eksponowane miejsca. W podobnej stylistyce utrzymany został Kinect nowej generacji. Rewolucja nie dotknie także kontrolera – ten, podobnie jak w przypadku konkurencji z Sony, będzie ewolucyjnym rozwinięciem pomysłów i rozwiązań znanych z poprzedniej wersji konsoli. Największą chyba zmianą będzie powrót do tradycyjnego ‚krzyżaka’, w miejsce D-Pada, który najwyraźniej nie spełnił wszystkich pokładanych w nim wcześniej nadziei. Nie jest także wykluczone, że pad sprawdzi się także w przypadku gier komputerowych, które otrzymają błogosławieństwo giganta z Redmond.

Xbox One

W planach Microsoftu, o których plotkowało się na długo przed oficjalną prezentacją konsoli, leżało całkowite zajęcie pokoju dziennego w kwestii szeroko rozumianej rozrywki. Dlatego nowy Xbox nie będzie jedynie maszynką do grania, a użytkownicy dostaną między innymi dostęp do bardzo rozbudowanej usługi wideo, sterowanej głosem. Xbox One będzie oferował rozbudowany, cyfrowy program telewizyjny, usługi VoD oraz wiele, wiele innych. Dzięki chmurze być może otrzymamy możliwość współdzielenia informacji na ekranach innych urządzeń pracujących pod kontrolą systemu WP.

Wszystkie elementy wymienione osobno nie zrobią raczej na nikim wrażenia, ale musimy pamiętać, że to wszystko zamknięte zostanie w jednym urządzeniu, które dodatkowo będzie – powinno być – źródłem elektronicznej rozrywki. Jeśli Microsoft okaże się na tyle konsekwentny, by każdy ze swoich pomysłów odpowiednio zrealizować, zareklamować i zoptymalizować to szykuje się kawał świetnego sprzętu. Już ostrzę sobie zęby na rywalizację nowego Xbox’a z PS4.


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by