Written by in Mobile, NewsyWrzesień 3rd, 2013

nokiams

A zatem stało się – po powolnej agonii fiński producent telefonów komórkowych prawdopodobnie zniknie z rynku już niebawem. Paradoksalnie dzieje się to w momencie, w którym Nokia – wydawałoby się – odbija się od dna. Chwilowy przebłysk na smartfonowym firmamencie był tylko łabędzim śpiewem.

Dziś rano bowiem, jak grom z jasnego nieba, gruchnęła wieść, że marka została zakupiona przez Microsoft. Oba koncerny współpracowały ze sobą od dłuższego czasu – Nokia w swoich telefonach wykorzystywała system operacyjny amerykańskiego giganta, i w zasadzie nic nie wskazywało na to, że współpraca miałaby się skończyć. Co prawda Finowie wyrażali ostatnio swoje niezadowolenie z faktu, że MS bardzo opieszale pracuje nad rozwiązaniami dla ich smartfonów, niemniej była to raczej burza w szklance wody aniżeli poważniejszy konflikt.

W Nokii niespecjalnie jak na razie zmienia się struktura organizacyjna – chwilę po zakupie koncernu MS ogłosił, że w zarządzie pozostają wraz z Stephenem Elopem między innymi Jo Harlon, Timo Toikkanemem oraz Chris Weber. Koniec współpracy ogłosił natomiast Marko Ahtisaari, czyli osoba odpowiedzialna za ostatnie projekty smartfonów wychodzących pod szyldem fińskiego giganta. Co prawda telefony z serii Lumia nie porywały, niemniej były bardzo charakterystyczne, za co Ahtisaariemu z pewnością należą się gratulacje.

Przede wszystkim jednak loga Nokii nie będzie na telefonach. Dotychczasowe urządzenia będą sprzedawane z logiem MS, niewykluczone również, że nie usłyszymy więcej nazwy ‘Lumia’, chociaż MS powinien się dwa razy zastanowić, zanim uśmierci tę sub-markę, która podczas swojego cyklu zdobyła wiele serc i pozyskała Nokii mnóstwo oddanych użytkowników. Wraz z urządzeniami należącymi do tej pory do Finów, Microsoft stał się również właścicielem usług rozwijanych w fińskich laboratoriach. Najbardziej jaskrawym przykładem będą tutaj mapy Here (miały być integrowane również z systemami nawigacji samochodowych), które oferowały swoim użytkownikom bardzo ciekawe rozwiązania związane również z lokalizacją. Prawdopodobnie uśmiercona zostanie także usługa Nokia Muzyka, bowiem od tej pory to MS przejmuje prawo do wszystkich aplikacji pisanych na platformę Windows Phone.

Osobiście uważam, że kupno Nokii przez Microsoft to ruch nieco nerwowy. Być może coś wydarzyło się niedługo po publicznej skardze Nokii na opieszałość koncernu zarządzanego jeszcze przez Ballmera. Chwilę po tym, jak długoletni szef firmy opuścił swoje stanowisko, doszło do zaskakującej transakcji, na mocy której marka Nokia w zasadzie znika z rynku. Czuję, że w miarę upływu czasu na temat tego ruchu usłyszymy jeszcze wiele, wiele ciekawych informacji.


Tags: , ,

One Response to “Nokia umarła”

  1. Reply
    Wrzesień 17th, 2013

    Barto

    Nie kupujcie chinskiego g***a typu LUMIA

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by