Written by in Gry, Hardware12 października, 2015

Konsola PlayStation 4 firmy Sony została ukazana światu już ponad 2 lata temu. Na polskim zaś rynku kilka miesięcy później. Choć wydaje się, że jest to spory kawałek czasu, tak naprawdę dopiero po tym czasie, można ocenić w pełni to, co potrafi nowa maszynka Sony. A potrafi dużo.

O ile w świecie pecetów zmiana sprzętu występuje częściej, o tyle jeśli chodzi o konsolę to są to urządzenia obliczone na lata. Dość powiedzieć, że PlayStation 4 zastąpiła wiekową PS 3 już 2 lata temu, a wciąż wychodzą tytuły na poprzednią konsolę. Mało tego, uważa się, że będą się jeszcze ukazywać do 2017 roku! Czyżby PS 3 jeszcze się nie zestarzał, czyżby jej wydajność wciąż pozwalała na odpalanie nowych tytułów. Nowych tytułów tak, ale nie tych o najlepszej grafice. Zobaczmy, w przypadku Wiedźmina 3 nie było mowy o tym, by pojawił się na PS 3, mimo że posiadacze tejże konsoli mocno o to prosili.

Pewnych jednak rzeczy nie da się przeskoczyć. Wystarczy porównać tylko grę Battlefield 4 na PS 3 i PS 4. Nie ma co ukrywać, graficznie jest to przepaść. Mało tego, człowiek, który stoi za projektem PlayStation 4, mówi wyraźnie: pełne możliwości nowej konsoli gracze poznają dopiero pod 3 a nawet 4 latach od premiery. Zresztą co nieco o możliwościach konsoli mówi ekskluzywny tytuł powstały z myślą o konsoli firmy Sony, a mianowicie Killzone: The Shadow Fall. Możliwości są ogromne.

Jakie konsola PS 4 ma przewagi w stosunku do głównego oponenta, a więc konsoli Xbox One? Przede wszystkim rzeczywisty tryb HD w porównaniu do udawanego. Konsola PS 4 ma również nieco lepszą specyfikację techniczną, głównie mowa tu o mocy obliczeniowej. Tutaj jednak warto podkreślić, że są to przewagi jedynie teoretyczne, ponieważ developerzy gier będą jeszcze musieli tę moc umieć wykorzystać. Poza tym konsola PS4 jest nieco tańsza w utrzymaniu – pakiet PS Plus jest tańszą usługą niż Xbox Live. Konsola firmy Microsoft jest również nieco droższa. Na koniec warto wspomnieć o ciekawszych, zdaniem wielu, tytułach na wyłączność, jakimi dysponuje PlayStation. Ale wszystko jest kwestią upodobań, bo i Microsoft kilka tytułów godnych uwagi.

Zdjęcie: Néstor Carvajal, źródło: flickr.com


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!