Written by in GryLuty 28th, 2013

PS4

Chociaż sławetny PlayStation Meeting miał miejsce już ponad tydzień temu, szum informacyjny wokół nowej konsoli Sony nie ustaje. Duża w tym zasługa samego koncernu, który do tej pory konsoli nie pokazał, pozostawiając wiele pola na domysły także w innych kluczowych kwestiach. Większość z nich przedstawia się jednak dla graczy nad wyraz korzystnie.

Wszystkich interesowała przede wszystkim ewentualna cena nowego sprzętu. Mając na uwadze fakt, że w dniu premiery PS3 wyceniono na kosmiczne $599 obawiano się, co w tym temacie postanowi Sony. Wygląda jednak na to, że Japończycy wyciągają wnioski ze swoich porażek i liczą, że tym razem debiut konsoli sprawi, że więcej osób sięgnie do portfela. Wcześniej mówiono o kwocie w okolicy $400 i ta cena wydaje się być w miarę rozsądna. W tej sytuacji obawiano się jednak, że koncern odbije sobie relatywnie niewielką cenę sprzętu poprzez windowanie kosztów zakupu akcesoriów, takich jak dodatkowe kontrolery i, przede wszystkim, gry. Te ostatnie już w chwili obecnej, szczególnie w naszym kraju, kosztują horrendalnie dużo – za premiery trzeba nieraz zapłacić około 230 złotych.

Jakim sposobem mielibyśmy zatem płacić jeszcze więcej? Plotki te miały solidną podstawę – jeszcze w zeszłym roku rozeszła się informacja, według której koszt tworzenia gry nowej generacji miał być dwa razy większy, niż obecnie. Gracze interpretowali to w sposób oczywisty i jednoznaczny – najnowsze produkcje będą droższe. Tutaj jednak Sony zrobiło wszystkim niespodziankę i zapowiedziało, że gry nie będą przekraczać sumy $60 (podobnie było w 2006 podczas premiery PS3, ale przeliczając ‘tamte’ $60 na realia dzisiejsze otrzymalibyśmy $68,5). Niestety dla nas, mieszkańców Europy, pułap został ustalony na 70 euro – miejmy nadzieję, że to się jeszcze zmieni. Niemniej jednak są podstawy by twierdzić, że gry będą tańsze. A grać w nie będziemy za pomocą kolejnej odsłony znanego DualShocka. Będzie on wyposażony w Light Bar znany z Move’a, panel dotykowy i przyciski dające dostęp do funkcji społecznościowych systemu.

PS4 kontroler

DualShock 4

Wzburzenie wywołały natomiast zapędy Sony, które miały ograniczyć handel grami używanymi. Obecnie jest to prężny rynek, przez który koncernowi ucieka olbrzymia ilość pieniędzy. Shuhei Yoshida zapowiedział jednak, że PS4 będzie umożliwiało korzystanie z gier ‘z drugiej ręki’. Nie wytłumaczył jednak dokładnie w jaki sposób miałoby się to odbywać, niewykluczone zatem, że rynek wtórny będzie w części kontrolowany przez Sony. W tej sytuacji straciłoby rację bytu wiele komisów, których głównym źródłem dochodu jest handel ‘używkami’. Kwestię kupna gier opisano jednak z innej perspektywy, wykorzystując do tego nowe funkcje społecznościowe, jakie ma nam dać konsola. Dzięki aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne, za ich pomocą będziemy mogli zdalnie kupić grę (np. będąc w pociągu) i cieszyć się nią zaraz po powrocie do domu. Fajne!

PlayStation Meeting nie usatysfakcjonował jednak graczy głównie z tego powodu, że sama konsola nie została pokazana nawet przez moment. Jack Tretton, kolejna z wysoko postawionych osób w Sony twierdzi, że na konsolę i tak się patrzy rzadko – co najwyżej w momencie kupna i wkładania do napędu kolejnych płyt, dlatego koncern nie uważa, by jej wygląd był najważniejszy – szczególnie, że ostateczny design nie jest jeszcze gotowy. Niemniej jednak specyfikacja sprzętowa, którą widzimy poniżej, może robić wrażenie.

PlaySTation 4 specyfikacja

Szykuje się zatem kawałek fajnego sprzętu, który dodatkowo ma być otoczony największą kampanią promocyjną w historii branży. Lista gier zawierająca między innymi nowe Killzone, Drive Club czy oczekiwane przez wszystkich Watch Dogs robi wielkie wrażenie, a kolejne hity stoją już w kolejce – Sony poinformowało, że każde studio, którego jest właścicielem pracuje nad produkcjami na PS4 typu AAA. Gdzieś między tymi wszystkimi informacjami zaplątała się wiadomość, że nowa konsola nie będzie obsługiwała płyt CD, ale czy jest to naprawdę istotny problem?

lista deweloperów

Lista deweloperów, którzy współpracują z Sony

Następnych konkretnych informacji i, być może, ukazania samej konsoli możemy oczekiwać wraz z nadejściem tegorocznych targów E3.


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by