Written by in Newsy, SoftwareMarzec 11th, 2013

samsung logo

Wielkie użytkowe ekrany od Microsoftu, skaner linii papilarnych w smartfonie i inteligentny zegarek nowej generacji od Apple czy wreszcie Google Glass i Google Now z Mountain View – na podstawie dotychczasowych doniesień wiemy mniej więcej, jak rysuje się wizja przyszłości w planach największych marek sektora IT. Obrazek składający się z wyżej wymienionych firm nie jest jednak pełny. Brakuje bowiem jeszcze jednego z liderów rynku – koreańskiego Samsunga.

W związku z tym, redakcja serwisu The Verge postanowiła sprawdzić, co słychać u twórców linii Galaxy w przededniu premiery ich nowego flagowca. Ustami Golden Krishny, jednego z wyżej postawionych inżynierów w Samsung Innovation Labs koncern zapewnia, że przyszłością jest cyfrowy interfejs użytkowy – w żadnych razie jednak w obecnym kształcie. Jeśli wierzyć słowom Krishny, który jest zdania, że koncern jest zapatrzony w możliwości jakie niosą za sobą takie rozwiązania, ma być on odpowiedzą na wszystkie potrzeby użytkownika. Ma działać podobnie jak termostat Nest, który zapamiętuje naszą ulubioną temperaturę, czy też pilot proponowany przez markę Mercedes, który między innymi odblokowuje drzwi pojazdu w momencie, gdy kierowca znajdzie się w pobliżu.

Ulubionym wręcz hasłem Krishny jest stwierdzenie, że najlepszym interfejsem jest brak interfejsu. Zadaniem jego zespołu ma być ma być takie podejście do sprawy, by po pierwsze obsługa odbywała się naturalnie, w zgodzie z naturalnymi odruchami ludzkimi, oraz pozwalała ominąć takie kwestie, jak akt fizycznego naciskania na klamkę celem otwarcia drzwi samochodu. Aplikacje, które w skomplikowany sposób pozwalają nieco ułatwić codzienne czynności nie są jego zdaniem żadnym rozwiązaniem. W tym momencie za przykład wzięto My BMW app dla posiadaczy iPhone’ów, której funkcjonalność rozpisano aż na 13 podpunktów:

 • Kierowca podchodzi do pojazdu
 • Wyciąga telefon z kieszeni
 • Aktywuje telefon
 • Odblokowuje telefon
 • Wpisuje hasło zabezpieczające ekran główny
 • Przedziera się przez szereg aplikacji celem znalezienia tej, której szuka
 • Po znalezieniu odpowiedniej ikony dotyka ją
 • Czeka, aż aplikacja się załaduje
 • Patrzy na interfejs i zastanawia się, jaka opcja służyła czemu
 • Strzela, w co należy kliknąć
 • Trafia w odpowiednią opcję
 • Drzwi są odblokowane
 • Kierowca otwiera drzwi
My BMW app

My BMW app

Czy to jest faktyczne ułatwienie? – pyta zatem Krishna. Oczywiście wiele z wyżej wymienionych kroków można ominąć, niemniej jednak opisana sytuacja wcale nie jest aż tak oderwana od rzeczywistości, jakby mogło nam się wydawać. Jednak pęd do zastąpienia niektórych czynności funkcjami sprytnych aplikacji sprawia, że nie zastanawiamy się, czy ich używanie ma faktycznie sens. Za najlepszy drogowskaz dla ścieżki, którą zamierza podążać Samsung jest przykład rozwiązań, na które zdecydował się Mercedes. W momencie, w którym kierowca zbliża się do pojazdu następuje sekwencja wymiany sygnałów między nadajnikiem w ‘kluczykach’ a samochodem i kiedy zostają one wykryte, drzwi automatycznie się odblokowują. W teorii brzmi to nieco skomplikowanie, ale w praktyce jest szalenie proste i intuicyjne.

Innym wyznacznikiem, który patronuje pracy Krishny i jego zespołu jest lepsza interakcja na linii użytkownik – komputer. W chwili obecnej zdarza się, że wysyłane komunikaty są kompletnie niezrozumiałe, w związku z czym konsument musi się najpierw nauczyć charakterystyki pracy urządzenia, ale nawet wtedy niektóre błędy będą bardzo trudne do zrozumienia i część operacji będzie wykonywana metodą ‘chybił-trafił’. Interpretacja komunikatów ma być natychmiastowa i całkowicie naturalna, podana w słowach zrozumiałych dla każdego bez wyjątku.

Ostatnim z najważniejszych podpunktów jest praca nad software’em, który dopasuje się do indywidualnych potrzeb konsumenta. Krishna znów jako przykład przywołał Nest, mówiąc, że cała magia odbywa się w momencie, w którym zdajemy sobie sprawę, że urządzenie się nas uczy. Nie musimy obsługiwać kilku skomplikowanych paneli kontrolnych, nie musimy się uczyć wprowadzania skomplikowanych formuł – wszystko dzieje się w tle. Dzisiaj poduszki powietrzne czy automatyczne skrzynie biegów w autach bierzemy za rzecz naturalną, ale kiedyś były rewolucją.

Termostat Nest

Termostat Nest

Przykładem koncernu, który według słów Krishny podąża w odpowiednim kierunku jest Google ze swoimi usługami Google Now, ponieważ nie wymaga on od użytkownika aż tylu operacji by osiągnął on swój cel. Firma z Mountain View jest też jedną z niewielu na świecie, która ma dane do tego, by zapewniać swoim klientom takie funkcje. Pytanie tylko, czy małżeństwo Samsunga z Google będzie trwać na tyle długo, by te marki były jeszcze w stanie połączyć swoje siły.


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by