Written by in Social mediaLipiec 16th, 2013

weterani wojenni

Jeśli przez twoją głowę kiedykolwiek przeszła myśl o samobójstwie, ratunku możesz oczekiwać z bardzo zaskakującej strony – pomóc mogą ci media społecznościowe. A w zasadzie specjalny algorytm tworzony pod nazwą Durkheim Project, który dzięki analizie słów kluczowych wybranych na podstawie badań będzie obliczał prawdopodobieństwo pozwalające określić, czy możesz być zagrożeniem dla samego siebie.

Na chwilę obecną projekt jest mocno skonkretyzowany – za pomocą algorytmu badać będzie weteranów wojennych, którzy zdecydowanie częściej odbierają sobie życie aniżeli członkowie pozostałych grup społecznych. Jak działa Durkheim Project? Jest to aplikacja instalowana na dysku twardym komputera lub urządzenia mobilnego z iOS-em lub Androidem na pokładzie. Następnie program na bieżąco poddaje analizie wszelkie wypowiedzi szukając wzorów postępowań mogących prowadzić do samookaleczenia i wysyła je do ogólnej bazy danych.

Durkheim Project monitoruje posty umieszczane na takich serwisach, jak Facebook, Twitter czy LinkedIn, a także treść informacji wysyłanych za pomocą telefonów komórkowych. Baza danych znajduje się w szkole medycznej przy Uniwersytecie Dartmouth. Oczywiście szefostwo projektu gwarantuje, że zebrane w trakcie jego trwania dane nie zostaną udostępnione ani sprzedane podmiotom trzecim – możemy sobie wyobrazić, że wiele firm chciałoby zyskać do nich dostęp by wiedzieć, do kogo kierować swoją ofertę.

Naszym celem jest nie tylko pomoc ale również współpraca z naszymi partnerami – ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego. Facebook to nieocenione źródło wiedzy – powiedział Chris Poulin, przewodniczący projektu. W chwili obecnej przedsięwzięcie ma jednak jedną, zasadniczą wadę – będzie dopiero zbierać dane, które w przyszłości pozwolą interweniować. Paradoksalnie najcenniejsze informacje można uzyskać obserwując osoby, które faktycznie popełnią samobójstwo. Podobno jednak, dzięki niemal dwuletniej już obserwacji czynionej przez Poulina i jego zespół w ramach aktywności weteranów na mediach społecznościowych udało się wyselekcjonować pewną grupę słów kluczowych, które odpowiednio wcześniej mogą zapobiec tragedii.

facebook

Osoby, które obserwują całość z dystansu mogą też zadać dwa kluczowe pytania: jaką zyskamy pewność, że weterani często dzielący się postami nacechowanymi bardzo negatywnie faktycznie planują popełnienie samobójstwa? A jednocześnie – czy instalacja takiego programu, o którym ów weteran pewnie się dowie nie sprawi, że i tak osiągnie swój cel całkowicie rezygnując z aktywności w ramach mediów społecznościowych lub tak konstruując posty, by absolutnie nie kojarzyły się z możliwością odebrania sobie życia?

Niemniej jednak takie inicjatywy są godne pochwały – nawet jeśli pomoże chociaż jednej osobie można stwierdzić na koniec, że było warto. Trzymamy kciuki, żeby projekt rozwinął się w pożądanym kierunku a specjaliści od zdrowia psychicznego w parze z ekspertami technologicznymi uczynili świat lepszym miejscem.

foto: The U.S. Army / Foter / CC BY; west.m / Foter / CC BY


Tags: , , ,

4 Responses to “Social Media w służbie zdrowia?”

 1. Reply
  Lipiec 17th, 2013

  Wojtek

  Ciekawy jestem czy to bedzie dawac jakies efekty. Prawdziwi samobojcy sie nie zdradzaja z takimi planami…

 2. Reply
  Lipiec 19th, 2013

  karol kepler

  Wojtek, tu nie chodzi o zdradzanie się z planami. Tu chodzi raczej o analizę treści i wyłuskanie z niej najdelikatniejszych nawet implikacji, że dana osoba może myśleć o samobójstwie. Gdyby ktoś napisał ‘żegnam was, idę się powiesić’ żaden specjalistyczny algorytm nie byłby potrzebny…

 3. Reply
  Lipiec 23rd, 2013

  Marcin

  Otóż to. Mimo wszystko powtórzę. że jeśli pomoże choć jednej osobie to znaczy warto;)

 4. Reply
  Sierpień 5th, 2013

  tiru riru

  A dla mnie to kolejny pomysł na ingerencję w prywatność. Założę się, że za tą szczytną ideą stoi ktoś, kto posmarował dużo pieniędzy, żeby o nim nie mówiono, ale położy łapę na zebranych danych, a później hulaj dusza – sprzedaż leków, ubezpieczenia, odszkodowania i milion innych. Well done.

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by