Written by in Hardware, NewsyLipiec 11th, 2013

notebook

Segment sprzedaży komputerów osobistych ma się źle od bardzo długiego czasu – dla nikogo nie jest to większą tajemnicą. Urządzenia mobilne zagarniają coraz większą połać rynku, nic zatem dziwnego, że często na zbyt ciężkie i mało poręczne laptopy brakuje chętnych. Z roku na rok, z kwartału na kwartał czy nawet z miesiąca na miesiąc sprzedać ‘pecetów’ drastycznie spada.

Liczby są nieubłagane – jak pokazuje aktualny raport Gartnera podsumowujący drugi kwartał 2013 roku, sprzedaż urządzeń spadła o niemal 11% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Oznacza to, że sprzedano zaledwie 76 milionów komputerów osobistych na całym świecie. Ostatni raz tak niskie wyniki notowano jeszcze przed przełomem wieków. Jednak najważniejszą tendencją, na którą zwracają uwagę specjaliści firmy analitycznej jest fakt, że jest to piąty kolejny kwartał, w którym notuje się spadek sprzedaży, co daje najdłuższą serię spadków w historii rynku sprzedaży komputerów osobistych.

Największymi przegranymi w temacie spadku sprzedaży jest tajwański Acer. W porównaniu z zeszłym rokiem jego dostawy zmalały o 35%; lokalny rywal, Asus, legitymuje się spadkiem na poziomie 20,5%. Pozycję światowego lidera w sprzedaży komputerów utrzymało Lenovo, zajmując 16,7% światowego rynku, lecz bardzo blisko jest HP – 16,3%. Niemniej obaj liderzy nie uchronili się od spadków – było to kolejno 0,6 i 4,8% w porównaniu z zeszłym rokiem. Patrząc na temat nieco szerzej, są to złe wieści przede wszystkim dla Microsoftu i systemu operacyjnego Windows 8, który zarządza pracą wielu flagowych modeli komputerów osobistych największych brandów. Okazuje się, że zeszłoroczne przewidywania, według których premiera ‘ósemki’ miałaby uratować sprzedaż ‘pecetów’ były tylko pobożnymi życzeniami.

Producenci nadziei powinni jednak szukać w Chromebookach. Jak pokazują wyniki innej ankiety, o 25% wzrosła sprzedaż Acera C7 oraz Chromebooka Serii 3 od Samsunga. Kategoria tańszych urządzeń z tej części rynku może się okazać zbawienna dla niektórych marek – oczywiście tych, które już zdążyły przedstawić swoje propozycje, bowiem koncerny, które dopiero teraz chciałyby zacząć sprzedawać urządzenia z Chrome OS będą miały do nadrobienia spory dystans.

acer i samsung

Oczywiście jest to kategoria sprzętów niezwykle niszowa, szczególnie w Polsce. Chromebooki mają na pierwszy rzut oka małe spektrum zastosowań, szczególnie w porównaniu z możliwościami pełnoprawnych laptopów. Służą raczej do konsumpcji treści, niemniej odwrót od tradycyjnych systemów operacyjnych może być bardzo korzystny dla rozwoju Chrome OS.

Po raz kolejny dowód na potwierdzenie tezy, że Ultrabooki nie mają odpowiedniej siły przebicia dostają też ich sceptycy. Zestawienie co prawda nie ujmuje szczegółów sprzedaży komputerów, ale relatywnie młoda rodzina urządzeń nie tyle nie zrewolucjonizowała i nie zatrzymała pikującej sprzedaży ‘pecetów’ na przyzwoitym poziomie, ale wręcz nie ma na nią żadnego wpływu. Kiedy prezentowano pierwsze Ultrabooki, liczono, że będą one przebojem, a ludzie zechcą wymienić swoje stare laptopy na superlekki model najnowszego Ultrabooka. Rzeczywistość udowadnia jednak, że było to myślenie nad wyraz życzeniowe.

Patricio Cueto Rua / Foter / CC BY-NC


Tags: , , ,

5 Responses to “Sprzedaż komputerów osobistych najgorsza w historii”

 1. Reply
  Lipiec 17th, 2013

  Iza

  Coraz więcej osób rezygnuje z posiadania komputera na rzecz tableta.

  • Reply
   Lipiec 17th, 2013

   Marcin

   Czy nawet smartfona lub phabletu (przykład Note II). Uważam, że przez fakt, że dostęp do sieci mamy przez cały czas dzięki urządzeniom mobilnym, które cały czas mamy przy sobie to właśnie smartfony powinniśmy nazywać komputerem osobistym XXI wieku;) Szczególnie, że coraz częściej służą nam nie tylko do konsumpcji, ale i do tworzenia treści.

 2. Reply
  Lipiec 29th, 2013

  frustyro

  A ja niedawno kupiłem komputer… lapka, czyli co, zaraz będzie do wymiany? Faktycznie mogłem zainwestować w tablet

 3. Reply
  Sierpień 1st, 2013

  Wahacz

  Dla takich jak ty są urządzenia hybrydowe – połączenie tabletu z note(czasem net)bookiem. Klawiatura jako osobna stacja dokująca, do której możesz podłączyć ekran i viola. No ale jak już kupiłeś to sorry, korzystaj;d

 4. Reply
  Sierpień 2nd, 2013

  rejestrator

  Ja tam mam dobrego smartfona i w zasadzie komputer służy mi obecnie tylko do pisania. Maile, fejsbuki i inne strony, które regularnie odwiedzam odpalam już tylko za telefonie…

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by