Written by in GadżetyLuty 28th, 2013

Leap Motion

Tradycyjne kontrolery, takie jak mysz czy klawiatura mogą powoli odchodzić do lamusa – ponoć już tylko trzy miesiące dzielą nas od premiery urządzenia, które pozwoli nam na sterowanie komputerem dzięki gestom. Leap Motion był już nazywany między innymi Kinectem na sterydach, a już 13 maja mamy się przekonać o jego możliwościach, bowiem wtedy trafi do sprzedaży. Wygląda na to, że jest na co czekać.

Na razie nie ma niestety mowy o światowej dystrybucji, ale najbardziej zainteresowani będą mogli nabyć Leap Motion bezpośrednio ze strony internetowej; sześć dni później obywatele Stanów Zjednoczonych otrzymają możliwość zakupu w sieci sklepów Best Buy za niecałe $80. Kontroler ma być kompatybilny ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami, które zarządzają pracą komputerów stacjonarnych: Windows 7 i 8 oraz Mac OS w wersji 10.7 i 10.8. Na swoją kolej czeka także Linux.

Leap Motion miałby jednak marne szanse powodzenia, gdyby zawczasu nie nawiązano porozumienia z deweloperami, którzy zaprojektują aplikacje mogące obsłużyć sterowanie gestem. Wśród partnerów wspierających tę funkcjonalność znalazł się na przykład Autodesk, który dostarczy program pozwalający na tworzenie obiektów 3D; szykowana jest też odpowiednia wersja Corela (gdzie nachylenie pod odpowiednim kątem ołówka da nam możliwość tworzenia grubszych kresek). Jednak nie samą pracą człowiek żyje, dlatego przewidziano również aplikacje rozrywkowe. Tutaj prym ma wieść Disney, który przygotowuje coś na kształt gry wyścigowej. Dalej na liście widnieje Duble Fine Productions tworzące grę muzyczną, a Zeptolabs adaptuje popularną na iOS’ie grę Cut the Rope.  Osoby przyzwyczajone do aplikacji Clear, która pozwala się nieco zorganizować również będą szczęśliwe, mogąc wykorzystać gesty do zarządzania jej zawartością. Jak na początek całkiem nieźle, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami twórców, użytkownicy dostaną do dyspozycji całą gamę aplikacji przydatnych w życiu codziennym.

Na chwilę obecną z Leap Motion korzystają jedynie deweloperzy, którzy zadeklarowali chęć współpracy z twórcami urządzenia. Mówi się, że gdzieś w świecie krąży co najmniej 12,000 sztuk tej sympatycznej nakładki. Wcześniej ogłoszono również porozumienie z Asusem, który miał wykorzystać tę technologię bezpośrednio w swoich produktach, ale od tej pory ten temat ucichł i chyba nikt nie widział na własne oczy laptopa tej marki z możliwością obsługi gestów w stylu Leap Motion. Już niebawem będzie można przekonać się, jak to wszystko działa, producenci planują bowiem małe tournée mające zaprezentować możliwości skończonego produktu na przykładzie kilku ostatecznych wersji aplikacji.


Tags: ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by