Written by in Hardware, MobileLuty 27th, 2013

Tizen OS

Myśląc o systemach operacyjnych przeznaczonych na urządzenia mobilne jednym tchem wymienimy Androida, iOS’a i Windows Phone. Gdzieś dalej na liście znajduje się RIM i… długo, długo nic. Ta sytuacja może się zmienić dzięki Tizenowi – na razie nowy OS ma znaleźć zastosowanie w kilku modelach Samsunga, a zaprezentowany został podczas trwającego Mobile World Congress w Barcelonie.

Ciekawą tendencją, którą można było zaobserwować w stolicy Katalonii był fakt, że odwiedzający bardzo chętnie zwracali swoją uwagę na telefony, które nie były oparte na żadnym z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Nie oznacza to co prawda, że Android skończy się lada moment, ale trzeba odnotować, że Tizen, za którym stoi głównie Samsung i Intel, wzbudzał bardzo duże zainteresowanie. Czym intrygował?

Tizen 2.0 ma bardzo dużo z Androida w wersji 2.2, można też w nim zauważyć inspiracje webOS’em. Ekran blokowania, rozmieszczenie ikon, pasek powiadomień czy ogólny schemat działania jest bardzo podobny do systemu od Google. Natomiast zaokrąglone ikony i nieco kreskówkowa stylistyka przywodzi na myśl webOS. Wizualnie prezentuje się bardzo korzystnie, trzeba będzie jednak włożyć weń jeszcze dużo pracy, aby można było o nim powiedzieć, że się szczególnie wyróżnia na tle konkurencji.

Tizen na urządzeniu referencyjnym

Tizen na urządzeniu referencyjnym

System był prezentowany w urządzeniu referencyjnym skonstruowanym przez Samsunga, z ekranem o rozdzielczości 720p. Oprócz sprawdzenia całości od strony wizualnej, pokazano przy okazji, jak system zachowuje się, gdy działa na nim bardziej pamięciożerna aplikacja, jak na przykład gra AnomalyKR – wszystko pracowało nad wyraz sprawnie. Wygląda więc na to, że Tizen potrzebuje jeszcze tylko kilku ostatnich szlifów, by móc konkurować z największymi.

Co więcej, jedna z osób odpowiedzialnych za AnomalyKR zdradziła, że przystosowanie aplikacji do wymagań systemu Tizen trwało w sumie dwie godziny. Oznacza to, że ewentualny sklep z aplikacjami zapełni się bardzo szybko. Pytanie tylko, czy OS tak podobny do Androida, któremu ufa tylu użytkowników ma rację bytu? O tym przekonamy się już niebawem, ponieważ rok 2013 ma upłynąć między innymi pod znakiem premier telefonów firmowanych nazwą Tizen. Sprawdza się jednocześnie czarny scenariusz przewidziany przez Google – znakomita większość urządzeń działających na Androidze pochodzi od koreańskiego producenta. Co będzie jeśli Samsung postanowi się wycofać ze współpracy z koncernem z Mountain View, co przecież jest bardzo prawdopodobne, jeśli Tizen odniesie sukces? O tym możemy przekonać się już niedługo.


Tags: , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by