Written by in MobileMarzec 19th, 2013

Lucas

Kto mieczem wojuje, od miecza ginie czy też bardziej znane w świecie who lives by the sword, shall die by the sword – powiedzenie znane każdemu niemal dziecku. Frazeologizm ten powinien od dzisiaj zawisnąć również nad głównym wejściem w Cupertino aby pracownicy Apple patrząc nań codziennie pamiętali, czym może grozić agresywna postawa wobec rynkowych konkurentów. A nam – widzom – szykuje się kolejna sądowa saga z jabłuszkowcami w roli głównej, tym razem jednak to oni będą się bronić przed zarzutami.

Poważne zastrzeżenia do technologii audio używanej w niektórych modelach iMac, iPadach czy iPhone’ach ma firma THX skupiona na rozwoju tego segmentu rynku. Pozew złożono w sądzie federalnym w San Jose w ubiegły czwartek, a zawarte w nim zarzuty dotyczą naruszenia patentu, który przez firmę założoną przez Georga Lucasa został zatwierdzony przez urząd w roku 2008. Wiadomo już też, że THX będzie od Apple oczekiwać sporego odszkodowania, bowiem skarży się na straty finansowe oraz doznaną krzywdę. THX żąda wycofania produktów naruszających patenty ze sprzedaży oraz wypłacenie odszkodowania.

iphone5

W patencie, o którym mowa THX zastrzega prawo do korzystania z głośnika o wąskim kształcie zintegrowanego z urządzeniem i jego systemem. W praktyce opisuje on natomiast, w jaki sposób zwiększyć jakość odtwarzanego dźwięku w produktach takich, jak np. telewizory zamknięte w płaskich obudowach czy też komputery osobiste. Jeśli wierzyć THX, ta technologia bez wiedzy najbardziej zainteresowanych została wykorzystana przy konstruowaniu iPhone’a 4, 4S i 5, niektórych modeli komputerów stacjonarnych oraz iPadzie.

Na reakcję Apple nie trzeba było długo czekać, bowiem Cupertino poinformowało, że koncern posiada już kilka patentów dotyczących systemów audio, a najświeższy z nich został zatwierdzony w lutym 2013 roku. Wniosek płynący z tego oświadczenia jest taki, że nikomu nie opłacałoby się korzystać z cudzych rozwiązań skoro jest posiadaczem własnych, nawet jeśli te pierwsze należą do firmy, która ustala standardy nagłośnienia w kinach na całym świecie. 14 maja minie czas na ustalenie porozumienia.

iPhone

Samo Apple czuje jednak, że najwyraźniej nadszedł czas, by wyjść ze swoją ofertą do konsumentów, nie zaś czekać, aż sami do nich przyjdą. Chwilę przed premierą najnowszego flagowca Samsunga, modelu Galaxy S4, wywiadu udzielał Phil Schiller, dyrektor ds. marketingu w firmie twierdząc, że Apple i konkurencja to dwa różne światy, których nie powinniśmy porównywać. Uruchomiono nawet specjalną stronę, na której wymienia się kolejne zalety iPhone’a względem ograniczonej konkurencji – możemy tam znaleźć peany na cześć Retiny, dbałości o najmniejszy detal, długości pracy na baterii, jakości zastosowanych podzespołów oraz wielu innych.

Część z nich nosi jednak znamiona przesady. O ile faktyczne stwierdzenie, że jest tylko jedna Retina jest prawdziwe, tak już trzeba mieć na uwadze, że ekrany z zagęszczeniem większym, niż 326 ppi zostały już zaprezentowane kilkukrotnie, a urządzeniem wyposażonym w jeden z nich będzie np. Galaxy S4, który szczyci się wartością na poziomie 441 ppi. Jakkolwiek Retina pozostaje fantastycznym wyświetlaczem, tak jednak konkurencja nie śpi, zatem Apple ma się czego obawiać. Postanowiono również pochwalić się obiektywem aparatu, który dla wielu osób był wystarczającym powodem by kupić telefon, jednak znów – konkurencja w postaci Nokii Lumii 920 i nowego HTC One jest bardzo silna. Największe szpile – co nikogo nie powinno dziwić – wbija się w Android OS. Czytelnik jest informowany, że App Store to godne zaufania i sprawdzone miejsce, za pomocą którego możemy ściągać aplikacje rozszerzające możliwości naszego telefonu. Na koniec koncern chwali się tym, w czym faktycznie jest niedoścignięty – jakością obsługi i wsparcia technicznego dla klienta indywidualnego, który opiera się na ludziach z krwi i kości, nie zaś infoliniach i automatyzowanemu systemowi odpowiedzi na najczęsciej zadawane pytania.

Najpopularniejsze aparaty

Jeśli połączyć te informacje wraz ze startem kampanii promocyjnej produktów Apple w telewizji publicznej możemy już być pewni, że koncern powoli zmienia taktykę. Siła przebicia samym asortymentem przestała już najwyraźniej wystarczać. Co dalej? Czekamy na okres letni i premierę nowego iPhone 5S.

foto: tech.rawsignal.com, phonearena, apple.com,


Tags: , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by