Written by in Gry, MobileKwiecień 3rd, 2013

Nvidia

Zastanawialiście się może kiedyś, siedząc z kontrolerem w dłoni, kiedy telefony komórkowe otrzymają potencjał graficzny równy obecnej generacji konsol? Okazuje się, że ta chwila nadejdzie lada moment, a przynajmniej tak twierdzi jeden z wiceprezesów Nvidii, Tony Tamasi. Czy to tylko reklama nowych produktów elektronicznego giganta, czy może faktycznie urządzenia mobilne niedługo zostawią desktopy w tyle?

W chwili obecnej PS3 i Xbox360 są jedynie troszeczkę bardziej wydajne. Fala telefonów nowej generacji sprawi, że będzie na odwrót’ – powiedział Tamasi, odwołując się jednocześnie do następcy Tegry 4, czyli Tegry 5. Słuszny wiek obecnych maszynek do grania powoduje, że takie stwierdzenie w gruncie rzeczy nikogo nie dziwi, w końcu każdy zdawał sobie sprawę, że galopujący wręcz rozwój technologii mobilnej prędzej czy później sprawi, że telefony wyrównają do osiągów sprzętów stacjonarnych. Niemniej nie wszyscy oczekiwali, że nastąpi to już za chwilę.

W tonie wypowiedzi Tamasiego trudno było się nie doszukać złośliwej satysfakcji kogoś, kto zajmuje się obecnie zdecydowanie bardziej przyszłościowym rynkiem – w końcu w powszechnej opinii urządzenia mobilne to przyszłość. Jak zresztą twierdzi portal techradar.com, z Nvidii wypłynęło oświadczenie, w treści którego zawarte było przekonanie, jakoby PlayStation 4 była technologicznie przestarzała już w dniu jej premiery; jej wydajność ma być porównywalna ze średniej klasy komputerem osobistym. Z kolei najnowszy układ Tegra 5 ma prezentować wydajność ponad dwukrotnie większą, niż jego poprzednik, który charakteryzował się pracą na poziomie 80 GFlops. Dla porównania PS3 i X360 wykazują w testach 200 GFlops, zatem obecne siedmiolatki wcale nie zostaną aż tak bardzo w tyle.

Tony Tamasi

Tony Tamasi

Bardziej adekwatne wydawałoby się porównanie z wydajnością PS4, którą opisuje się wartością 1,8 GFlops. Rzecz jasna, sektor mobilny rozwija się w olbrzymim tempie, niemniej trudno dzisiaj przewidzieć, czy w trakcie trwania cyklu życia nowej konsoli urządzenia przenośne będą ją w stanie dogonić i – ostatecznie – przegonić. Nie wiemy jeszcze, jak prezentować się będą wyniki wydajności nowej konsoli od Microsoftu, możemy być jednak pewni, że wzorem Sony, Amerykanie będą chcieli udowodnić światu, że konsole stacjonarne wciąż są niedoścignione pod względem doświadczeń płynących z elektronicznej rozrywki.

Inną kwestią jest pytanie, czy jakikolwiek deweloper będzie zainteresowany stworzeniem pełnoprawnej, oszałamiającej graficznie produkcji na smartfony i tablety – wszystko zależy od tego, jak kosztowna byłaby to operacja.


Tags: , , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by