Written by in MobileMarzec 15th, 2013

Samsung Galaxy S4

Oczy branży komunikacyjnej były wczoraj zwrócone na Nowy Jork. Jedno z najpopularniejszych miast na świecie wybrał sobie koreański Samsung, by zaprezentować światu następcę jednego z najpopularniejszych telefonów na świecie. I, nie bawiąc się w chwyty rodem z Sony, zaprezentował.

Przede wszystkim zastanawiano się, czy wobec przecieków, które miały miejsce na kilka dni przed premierą – wczoraj np. znaliśmy już całą specyfikację flagowca – Koreańczycy będą w stanie czymkolwiek zaskoczyć świat. Już wczoraj wspominaliśmy, że wizualnie S4 jest niemal identyczny, jak SIII – na pierwszy rzut oka nawet osoba zorientowana w kwestiach telefonii może się zastanawiać, który model ma aktualnie przed oczami i nie pomaga w tym nawet różnica w wielkości ekranu, szczególnie, że jest to raptem pół cala. Świetny ekran z SIII doczekał się poprawki i przyszli posiadacze obecnego flagowca marki będą cieszyć oczy Super AMOLEDem o rozdzielczości 1080p i gęstością na poziomie 441ppi. Czwórka, pomimo faktu, że jest nieco większa, jest też cieńsza – obecnie mierzy 7,9 mm i waży mniej, bo 130 gramów.

Co można zarzucić Samsungowi już na samym początku? Fakt, że obudowa telefonu wciąż nie nawiązuje do miejsca, jakie urządzenie chce zająć na rynku – plastik wydaje się być zdecydowanie zbyt tani. Miłym akcentem jest fakt, że S4 będzie można nabyć również w kolorze czarnym. Niemniej jednak nie należy się spodziewać rewolucji dotykając telefonu po raz pierwszy, bo tej na większą skalę w urządzeniu po prostu nie doświadczymy, nawet mimo faktu, że zastosowane podzespoły od czasów jedynki ciągle ewoluują. O specyfikacji pisaliśmy już wczoraj, przed premierą, ale ten wpis byłby niepełny bez wspomnienia o tym, co Koreańczycy zdecydowali się umieścić ‘pod maską’. W zależności od regionu, w którym będzie prowadzona sprzedaż znajdziemy procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro bądź Samsung Exynos 5, a cała reszta będzie już zunifikowana – 2 GB pamięci RAM, 16, 32 lub 64 GB pamięci użytkowej oraz bateria 2600 mAh. Ekran znów robi wrażenie – jest jeszcze bardziej wyraźny, kolory mają wspaniałe nasycenie a kąt widzenia jest genialnie szeroki, a z internetem połączymy się dzięki modemowi 4G lub w technologii LTE.

Samsung Galaxy S4 Specyfikacja

Samsung Galaxy S4 – Specyfikacja

Trudno jednak nie ulec wrażeniu, że są to zbyt małe ulepszenia, aby nakłonić ludzi do ponownego głębokiego sięgnięcia w kieszeń. S4 wydaje się być wszystkim tym, czym miała być trójka, więc odbiorców powinna znaleźć raczej w osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z serią Galaxy, nie zaś oczekują kolejnej rewolucji. Tę przeszedł w zasadzie tylko obiektyw aparatu w urządzeniu – miast 8 Megapixeli otrzymujemy do dyspozycji 13, a zmiany widać również w oprogramowaniu obsługującym tryb foto. Oferuje tyle funkcji, że jest wyposażony w specjalny samouczek. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z dwóch kamer na raz – głównej i frontowej – czy bawić się zrobionym zdjęciem natychmiast, jeszcze przed zapisaniem. Jeden z trybów pozwala np. na dostosowanie tła obrazu, dzięki czemu seria Mistrzowie drugiego planu raczej przestanie mieć rację bytu; inny z kolei pozwala na zamknięcie w jednej fotografii całej serii zdjęć, dzięki czemu otrzymujemy wrażenie ruchu, będzie możliwe również nakładanie filtrów graficznych. Co najważniejsze jednak, wszystko działa płynnie nawet podczas bardziej skomplikowanych operacji.

Samsung Galaxy S4 Drama Shot

Stare, dobre małżeństwo Samsunga z Google trwa, zatem nikogo nie zaskoczy informacja, że S4 będzie działać na systemie operacyjnym Android w jego najnowszej wersji, czyli 4.2.2 Jelly Bean. Jednak Koreańczycy postanowili wyposażyć telefon w maksymalną ilość funkcji użytkowych, które mogą wpłynąć na nasze postrzeganie w użytkowaniu telefonu. Za przykład można podać funkcję S Translator, czyli tłumaczenie wiadomości SMS i emaili w czasie rzeczywistym, ale to dopiero początek. Czymś, czego w żadnym innym telefonie nie było wcześniej są Air gestures, czyli po prostu gesty dłoni, którymi możemy się posługiwać. Cała magia leży jednak w tym, że robimy to bez dotykania ekranu – wystarczy, że w odpowiedni sposób zamachamy przed słuchawką by wykonać zamierzoną interakcję; wcześniej taką funkcję oferował Note, ale tylko przy użyciu rysika. Koniec z upaćkanymi odciskami palców ekranami? Rozczarowaniem był natomiast system detekcji ruchu gałek ocznych, dzięki którym np. odtwarzany aktualnie film miał pauzować, gdybyśmy odwrócili wzrok od ekranu, albo strona z tekstem miała się przewijać dalej, gdy dojdziemy do końca czytanej aktualnie podstrony. Niestety, na razie ten system wymaga dopracowania.

Bardzo ciekawym systemem jest natomiast S Health, który łączy zalety kilku aplikacji – trackera, przelicznika kalorii czy wręcz przenośnej stacji pogodowej, bowiem możliwe będzie zmierzenie temperatury otoczenia lub wilgotności powietrza. Dostępna będzie również specjalna opaska – S Band – która zbiera i przesyła za pomocą komunikacji Bluetooth naszą aktywność w chwilach, gdy nie mamy telefonu przy sobie. Z ciekawostek, S4 będzie mógł również służyć jako pilot i program telewizyjny; nowością jest także Group Play, dzięki której będzie możliwość przesyłania plików do kilku urządzeń jednocześnie oraz wieloosobowa zabawa w grach. Smartfon będzie mógł być również wykorzystywany jednocześnie do celów zawodowych, jak i prywatnych – aplikacja Knox pozwoli na podzielenie systemu operacyjnego na dwa osobne byty, dzięki czemu wszystko zmieści się w jednym miejscu.

Samsung Galaxy S4 S Health

Samsung Galaxy S4 – S Health

Czy to wystarczy do osiągnięcia sukcesu? Najpewniej tak. Mimo że jest to po prostu urządzenie, w którym jest kilka nowych użyteczności, jest nieco większe, szybsze i nowsze, to w żadnym razie rewolucyjne, a Koreańczycy będą chcieli na nim dobrze zarobić – w temacie ceny unikano konkretów, zdradzono jedynie, że będzie wyceniony jako telefon premium według standardów Koreańczyków, więc konsumenci z pewnością będą musieli głęboko sięgnąć do kieszeni. Niemniej nie przeszkadza to w założeniu sprzedaży miliona telefonów w pierwszym miesiącu. Kiedy premiera? Szykujmy się na kwiecień.

foto: theverge.com


Tags: , , ,

It's Your Turn. Say Something!

Latest News From

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Czerwiec 8th, 2016
Written by

Co przyniesie era post-PC?

Maj 6th, 2016
Written by

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Luty 3rd, 2016
Written by